Fundacja na rzecz Inicjatyw Solidarnościowych FnIS

Fundacja na rzecz Inicjatyw Solidarnościowych FnIS to inicjatywa zrodzona z głębokiej troski o przyszłość Ukrainy i jej mieszkańców. Wierzymy w siłę wspólnoty i znaczenie solidarności w trudnych czasach. Działając razem, możemy przyczynić się do odbudowy, zachowania kultury i wzmocnienia niepodległości Ukrainy. Każdy gest wsparcia, niezależnie od jego skali, ma ogromne znaczenie w budowaniu lepszego jutra

Nasza Misja

Nasza misja jest wielowymiarowa i głęboko zakorzeniona w wartościach solidarności i współpracy. Dążymy do wsparcia wszelkich inicjatyw, które mają na celu wzmocnienie niepodległości Ukrainy, zarówno poprzez działania obronne, jak i poprzez promocję kultury i dziedzictwa narodowego. Ponadto, jesteśmy głęboko zaangażowani w pomoc tym, którzy ucierpieli najbardziej w wyniku konfliktu zbrojnego - ofiarom wojny. W każdym z naszych działań kierujemy się empatią, determinacją i wiarą w lepszą przyszłość.

Zespół

Nataliya Beshko

Prezes Zarządu

Inicjatorka i współorganizatorka fundacji FnIS, aktywistka. Absolwentka Ukraińskiej Akademii Drukarstwa we Lwowie oraz Akademii Muzycznej w klasie fortepianu.

W latach 1995-2010 pracowała jako specjalistka w sztabie logistyki w Siłach Zbrojnych Ukrainy. W 2011 przeprowadziła się do Polski i rozpoczęła działalność gospodarczą w branży transportowej oraz mody.

W momencie inwazji wycofała się z biznesu i została wolontariuszką.

Od pierwszych dni wojny inicjatorka wolontariatu i pomocy humanitarnej w Polsce.

Robert Nowak

Wiceprezes Zarządu/Fundator

Współorganizator i Fundator Fundacji na rzecz Inicjatyw Solidarnościowych (FnIS).   Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę bierze aktywny udział  w działaniach pomocowych  i wspiera wolontariuszy  .

Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie (Uniwersytet Ekonomiczny) na wydziale zarządzania.

Posiada ponad 20 letnie doświadczenie w sektorze bankowości. Przez wiele lat w Lukas Bank S.A (Credit Agricole Bank Polska S.A.). Zdobyte doświadczenie wykorzystuje organizując i koordynując prawne oraz administracyjne aspekty funkcjonowania fundacji.

Witek Hebanowski

Członek Rady

Socjolog, facylitator i trener. Fundator i prezes Fundacji Inna Przestrzeń (od 2006 r.), wiceprezes NGO Caribbean Development Foundation (od 2008 r.). Współinicjator i koordynator pierwszych edycji Międzynarodowego Maratonu Pisania Listów Amnesty International (Write for Rights) (2001-2005). Współtwórca i koordynator programowy Centrum Wielokulturowego w Warszawie (2014-2017, pilotaż od 2009 r.).

Facylitator i trener w ponad 20 krajach (m.in. Kaukaz, kraje Europy Środkowo-Wschodniej oraz Unii Europejskiej, Mongolia, Myanmar, Tunezja, Karaiby), twórca programów edukacyjnych i szkoleniowych. Współtwórca i dyrektor programowy festiwali One Caucasus oraz Transkaukazja.

Współinicjator i koordynator pierwszego programu budżetów partycypacyjnych w Gruzji. Współtwórca działającego od początku inwazji Rosji na Ukrainę warszawskiego Centrum Wsparcia Koordynacji.

Agnieszka Petelicka

Członkini Rady

Z wykształcenia menadżerka, absolwentka zarządzania i marketingu (dyplom MBA Oxford Brookes University oraz dyplom Executive MBA Francuski Instytut Zarządzania). Ma ponad 20-letnie doświadczenie w tworzeniu i realizacji strategii komunikacyjnych firm i organizacji pozarządowych.

Pracowała m.in. dla takich korporacji jak: Kraft Jacobs Suchard, Xerox, Pirelli, Kruszwica, Financial Times, Eurosport. W ramach Fundacji Ryszarda Krauze współpracowała z Europejskim Festiwalem Filmowym, Warszawskim Festiwalem o Tematyce Żydowskiej, Wielokulturowym Festiwalem Galicja, Festiwalem Filmów Fabularnych w Gdyni. Wyprodukowała film dokumentalny pt. „W poszukiwaniu utraconych lat”, który otrzymał II nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu „Rozstaje Europy”.

Zasiada w Radzie Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia jako przedstawiciel Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Absolwentka studiów podyplomowych Pomoc Humanitarna na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych z suicydologii prowadzonych przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne. W ostatnich latach, oprócz działalności społecznej prowadziła również akcje edukacyjne dotyczące promowania postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Prezes fundacji GROM. SIŁA I HONOR, której celem jest doprowadzenie do tego, aby w krótkim czasie stała się prężnie działającą organizacją na wzór J.W. GROM, która stała się wizytówką Polski na świecie i marką samą w sobie.

Maria Shmelova

Członkini Rady

Członkini zarządu i założycielka Fundacji CultureLab. Posiada wieloletnie doświadczenie w koordynacji różnorodnych projektów finansowanych przez polskie i zagraniczne fundusze. Przez ostatnie dwadzieścia lat pracowała w organizacjach międzynarodowych i organizacjach pozarządowych w Polsce, takich jak UNGC, UNDP i Instytut Studiów Wschodnich. Przed tym pracowała w administracji państwowej i organizacjach pozarządowych w Ukrainie.

Absolwentka dwóch kierunków: międzynarodowe stosunki gospodarcze (Dnipropietrowski Uniwersytet Narodowy) oraz międzynarodowe stosunki i dyplomacja (Akademia Dyplomatyczna Ukrainy przy MSZ Ukrainy, Uniwersytet Warszawski). Autorka artykułów na temat polityki międzynarodowej w polskich i zagranicznych periodykach.

Zuzia Dłużniewska

Doradczyni

Kulturoznawczyni, medioznawczyni, aktywistka. Z sektorem pozarządowym związana od szesnastego roku życia. Specjalistka ds. aktywizacji przez kulturę. Realizuje szereg projektów promujących wielokulturowość oraz wspierających działaczki, działaczy, artystki i artystów ze środowisk migranckich w działaniach artystycznych, społecznych i kulturotwórczych.

Współkoordynatorka i producentka festiwali organizowanych przez Fundację Przypływ Kultury i Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego. Jako producentka koncertów oraz wydarzeń artystycznych współpracuje również m.in. ze Związkiem Kompozytorów Polskich (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”).

Wiceprezeska Fundacji Przypływ kultury, członkini zarządu Fundacji Inna Przestrzeń. W 2021 roku koordynowała miejski program wsparcia dla przedstawicielek i przedstawicieli warszawskich środowisk twórczych „Mobilni w Kulturze 2021”. Od eskalacji agresji rosyjskiej w Ukrainie w lutym 2022 roku prowadzi liczne działania pomocowe, integracyjne i aktywizujące dla uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy.

Koordynatorka programu grantowego „Warszawa – miasto otwarte” finansowanego ze środków m.st. Warszawy. Celem programu jest zwiększenie liczby inicjatyw upowszechniających prawa człowieka i promujących różnorodność społeczną w Warszawie.



Irina Kutsak

Wolontariuszka

Studiowała Dziennikarstwo i komunikację społeczną (Marketing medialny i PR) w Warszawie po przeprowadzce z Ukrainy, Kharkiv. dziennikarka Studentskiej TV. Działała jako wolontariuszka w fundacji Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy,fundacji Flying Bag (wcześnie Media IC), Greenpeace Polska. Pracowała w dziale marketingu, zarówno przy wsparciu medialnym i organizacji eventów. Aktywistka w trzecim sektorze, bardziej ze strony promocji i organizacji wydarzeń.

W 2022 roku zaczęła współpracę z Fundacją Inna Przestrzeń najpierw jako front Desk, później jako koordynatorka Centrum Wsparcia Koordynacji. Wspierała prowadzenie strony internetowej na temat relokacji uchodźców ukraińskich w Polsce. Zrealizowała miesięczny projekt edukacyjny z nauki języka polskiego dla młodzieży ukraińskiej. Koordynowała projekt z zajęć artystycznych “Uczymy się radości” OKO MAL. W trakcie realizacji projektu integracyjno-edukacyjnego koordynowała Katalizator Inicjatyw Wielokulturowych.  Tłumacz strony internetowej Mapuj Pomoc, fundacja Tup Tup Tup.

Ukończyła studia podyplomowe z Pomocy Humanitarnej w 2023 żeby skutecznie i efektywnie kontynuować działanie pomocowe.

Nasze Cele

Wspieranie inicjatyw solidarnościowych, organizacji i podmiotów zarówno publicznych jak i prywatnych w zakresie ochrony niepodległości Ukrainy oraz obrony jej granic.

Wspieramy organizacje i podmioty dążące do ochrony niepodległości Ukrainy i obrony jej granic

Międzynarodowa Współpraca

Dążymy do rozwoju współpracy z partnerami z Ukrainy, Polski i innych krajów

Rozwój współpracy między zaangażowanymi partnerami fundacji (organizacjami pozarządowymi, firmami, organizacjami międzynarodowymi, admistracją rządową i samorządową, indywidualnymi wolontariuszami) z Ukrainy , Polski i innych krajów.

Tworzymy bazę danych wiarygodnych organizacji i beneficjentów.

Pomoc dla uchodźców oraz ofiar konfliktu zbrojnego w Ukrainie.

Umożliwienie skutecznego działania wolontariuszom.

Wsparcie wolontariuszy.

Dbałość o rzetelne informacje i skuteczność w służbie społeczeństwu dotkniętemu wojną w Ukrainie.

Wspieramy naszych partnerów w budowaniu ich wiarygodności

Wsparcie w odbudowie Ukrainy a co za tym idzie tworzenie i zacieśnianie współpracy gospodarczo-handlowo-kulturowej po wojnie.

Angażujemy się w odbudowę Ukrainy i zacieśnianie współpracy po wojnie.

Wspieranie działań z zakresu kultury i tradycji Ukrainy.

Wspieramy działania promujące kulturę i tradycje Ukrainy.